Seksuoloog Annika Tamme

Seksuaalteraapiast
Mis on seksuaalteraapia?

Seksuaalteraapia on psühholoogilise teraapia vorm, mille keskmes on seksuaalsed teemad või intiimsuhted.

Suurel osal inimestest esineb seksuaalprobleeme mingil eluetapil, millest osa lahenevad ise, kuid teiste puhul on vaja lisatuge. Juba probleemide põhjused võivad olla väga erinevad – füüsilised (näiteks haigused, õnnetused, operatsioonid), psühholoogilised (näiteks vaimse tervise probleemid), emotsionaalsed (näiteks suhte probleemid), situatiivsed (spetsiifilistest olukordadest tulenevad). Seksuaalteraapia annab võimaluse konfidentsiaalses ja hinnanguvabas keskkonnas nendel rasketel teemadel rääkida ning ühiselt terapeudiga seatud eesmärkide poole liikuda.

Tihti pöördutakse seksuaalteraapiasse näiteks valulise vahekorra, iha kadumise, erutuvuse probleemide, orgasmi probleemide, erektsiooni häirete, seemnepurske probleemide (enneaegne/hilinenud) või kompulsiivse seksuaalkäitumise puhul. Tegu ei ole lõpliku nimistuga teemadest, millega seksuaalteraapias tegeletakse. Vastuvõtul käsitletakse veel muutusi seksuaalelus läbi erinevate eluetappide, aga ka eelnevate kogemustega seotud hirme või ärevust. Teraapiasse tulekuks ei ole vaja suuri ja näiliselt ületamatuid probleeme, piisab vaid soovist mainitud teemasid lahata ning endale selgeks mõelda.

Mida oodata seksuaalteraapiast?

Teraapia toimub 60 minutiliste seanssidena üldiselt kas kord nädalas või üle nädala.

Kohtumiste käigus kasutatakse erinevaid terapeutilisi ning eneseabi tehnikaid, kodus tehtavaid praktilisi ülesandeid, seksuaalharidust enesekindluse ja mugavustunde tõstmist seksuaalsuse ning seksuaalsuhete osas jms. Kõik sessioonides kasutatavad harjutused ning ülesanded on rangelt sõnalised, see tähendab, et terapeut ei kasuta oma töös füüsilisi sekkumisi ega füüsilist kontakti kliendiga. Ainus seanss, mis teistest olemuselt erineb, on esimene vasuvõtt.

Mida oodata esimeselt vastuvõtult?

Nagu ka igapäevaelus, nii ka teraapias, algab kõik tutvumisest. Esimese seansi jooksul keskendumegi põhiliselt nii koostöö kui üksteisega tutvumisele.

Mida see tutvumine tähendab?

Esiteks, räägime spetsiifiliselt läbi selle, kuidas edaspidi koostöö toimima hakkab. Mina kasutan ühise koostöö alusena kliendi nõusoleku dokumenti. Teiseks, et saada paremat ülevaadet olukorrast, küsin esimes(t)e seans(s)i(de) jooksul mitmeid küsimusi erinevate valdkondade/harjumususte kohta. Näiteks puudutame üldist vaimset tervist, pöördumise põhjust, erinevaid hoiakuid ja käitumismusterid. Üldiselt ei otsi me esimeses seansis veel lahendusi ega hakka tegema harjutusi.

Võta minuga ühendust:

Aja broneerimiseks või küsimuste esitamiseks, palun täida paremal olev vorm või kontakteeru minuga otse. Kui ma ei ole vormiga saadetud sõnumile vastanud kolme päeva jooksul, palun kontakteeru minuga otse.

E-mail: info@annikatamme.ee

Vastan esimesel võimalusel, nädala sees üldiselt 24h jooksul, kuid mitte hiljem kui kolme tööpäeva jooksul.

Seoses e-mailide logistilise paindlikusega eelistan suhtlemist kirja teel ning tihti on mul sel viisil varem võimalik vastata.